ورود به سایت

» » دور چهارم تورنمنت کاندیداها: امتیازهای ارزشمند کاروانا و آرونیان

دور چهارم تورنمنت کاندیداها: امتیازهای ارزشمند کاروانا و آرونیان

در تاریخ : 24.12.96
توسط : BehMeh
نظرات : 0
بازدیدها : 208
چاپ مطلب
  • امتیاز منفی
  • 0
  • امتیاز مثبت

دور چهارم تورنمنت کاندیداها: امتیازهای ارزشمند کاروانا و آرونیان

چهارمین دور از تورنمنت کاندیداها در برلین بسیار دراماتیک دنبال شد. بازی کرامنیک در برابر کاروانا  چندین بار دست به دست شد. درابتدا کاروانا در وضعیت بسیار بهتری بود، سپس این کرامنیک بود که فاصله ای با پیروزی نداشت که نهایتا با انجام بلاندر وحشتناکش در حرکت 59 همه چیز را از دست داد. گریشوک یک شانس عالی را برای غلبه بر دینگ لیرن از دست داد تا بازی به تساوی کشیده شود. آرونیان به لطف تدارک عالی خود در برابر کاریاکین با مهره سیاه پیروز شد و بازی ممدیاروف و وسلی سو در یک بازی نه چندان جذاب به تساوی رسید. در پایان این دور کاروانا با کسب سه امتیاز به تنهایی صدرنشین است.

یک روز بد برای روسها!

در این دور ماتیاس دویچمن – صداگذار فریتز – به طور نمادین بازیها را آغاز میکرد، او به انتخاب خود میز بازی کرامنیک را انتخاب کرد، کرامنیک میخواست با 1.e4 بازی را آغاز کند که ناگهان آقای دویچمن به شوخی به او گفت:"نمیخواهی Nf3 کنی که راه رخ به g1 را باز کنی؟! (اشاره به حمله ای که کرامنیک در بازی با آرونیان با حرکت Rg8 انجام داد)" پس از آن کرامنیک پاسخ داد: "چرا 1.e4؟ چون امروز در مود تهاجمی قرار دارم!"

و البته همینطور هم بود هرچند که در شروع بازی چندان شاهد آن نبودیم. نبرد اصلی در چندین مرحله واقعا گیج کننده بود اما سرنوشت نهایی آن کاملاً برعکس بود، نتیجه بازی به ناگهان با یک بلاندر بدموقع از کرامنیک مشخص شد.

Kramnik 0-1 Caruana

پس از اینکه حرکات  1.e4 e5 2.Nf3 Nf6 3.Nxe5 d6 4.Nf3 Nxe4بازی شد، کرامنیک 5.Qe2 را بازی کرد که به یک تعویض وزیر زودهنگام منجر میشود و به نظر میرسد شانسهای دینامیک را برای هر دو طرف به شدت کاهش میدهد. اما کرامنیک وسط بازی را بسیار تهاجمی بازی کرد که او را تا آستانه باخت هم برد. با این وجود، در اولین فاز بحرانی بازی، کاروانا بهترین ادامه را پیدا نکرد و نهایتا بازی به یک وضعیت بسیار پیچیده رسید که در آن هر دو بازیکن صاحب پیاده های رونده در دو جناح بودند. سپس نوبت کرامنیک شد که بهترین انتخابها را از دست داده و بازی دوباره به تعادل کشیده شد، البته با شانسهای متقابل برای هر دو طرف. نهایتا، کرامنیک کنترل بازی را از دست داد و کاروانا اشتباه مرگبار چهاردهمین قهرمان شطرنج جهان را به سخت ترین شکل ممکن مجازات کرد.

دور چهارم تورنمنت کاندیداها: امتیازهای ارزشمند کاروانا و آرونیان

 

Karjakin 0-1 Aronian

لوون آرونیان پس از شکست در برابر ولادیمیر کرامنیک در دور قبل ریکاوری خوبی انجام داد و تدارک بسیار خوبی در برابر کاریاکین آماده کرده بود. در روز استراحت این تورنمنت، او والدین خود را ملاقات کرد که در فاصله سی دقیقه ای مرکز شهر برلین زندگی میکنند، و یک بازی مقتدرانه را انجام داد که با پیروزی او همراه شد.

در یکی از شاخه های تند و تیز دفاع راگوزین، آرونیان یک نوآوری را برای مدافع عنوان قهرمانی این رقابتها رو کرد که کاریاکین موفق نشد پاسخ صحیح را بیابد. در دور نهم تاتااستیل 2017 در بازی بین وسلی یو و آرونیان همین پوزیسیون با رنگ مهره های برعکس بوجود آمده بود که در آن 13…Qb4 بازی شده بود. تنها چند حرکت بعد آرونیان به برتری مختصری دست پیدا کرد.

پس از 16… Nc5 انجین ها به سیاه برتری مختصری دادند – سیاه یک پیاده بیشتر دارد و سفید باید برای جبران آن مبارزه کند. کاریاکین موفق به انجام این کار نشد. او چیزی بیشتر از رسیدن به یک آخربازی با یک پیاده کمتر پیدا نکرد که در آن به خوبی دفاع کرد اما برای کسب حداقل امتیاز این بازی کافی نبود.

پس از بازی، کاریاکین شرایط خودش را مانند شرایط روز دوشنبه آرونیان توصیف کرد. "پس از Nc5 من احساسی مثل آرونیان در بازی با کرامنیک پس از Rg8 داشتم. به جای تلاش برای کسب برتری شما با مهره سفید تنها ده دقیقه پس از شروع بازی مشخصا در وضعیت بدتری قرار دارید و این موضوع حس بسیار بدی به شما میدهد".

دور چهارم تورنمنت کاندیداها: امتیازهای ارزشمند کاروانا و آرونیان

 

Grischuk ½-½ Ding Liren

گریشوک و دینگ لیرن به وضعیت نفسگیری رسیدند که هردو طرف شانسهای خوبی برای وارد کردن ضربه به حریف داشتند. گریشوک یک واریانت تند و تیز را انتخاب کرد و خیلی سریع یک سوار را قربانی داد اما در ادامه یک شانس بسیار خوب تاکتیکی که میتوانست او را به امتیاز کامل این دور برساند از دست داد. به جای آن یک پوزیسیون دو لبه با شانسهای تاکتیکی بسیار زیاد برای هردو بازیکن بوجود آمد که البته سیاه وضعیت بهتری در آن داشت اما به پیروزی رساندن آن وضعیت فوق العاده دشوار بود. گریشوک دفاع مستحکمی انجام داد و در نهایت دو بازیکن به تساوی رضایت دادند.

Mamedyarov ½-½ So

پس از دو شکست در ابتدای مسابقات، کاملا قابل درک بود که وسلی سو جانب احتیاط را رعایت خواهد کرد. پس از کسب یک تساوی در برابر دینگ لیرن در دور سوم، وسلی سو با مهره های سیاه در برابر ممدیاروف قرار گرفت و موفق شد به یک تساوی بی دردسر دست پیدا کند. هر دو بازیکن یکی از شاخه های شناخته شده در نیمزو هندی را بازی کردند که در آن سیاه یک پیاده را برای دستیابی به یک بازی فعال قربانی میکند. در حرکت شانزدهم ممدیاروف حرکت جدید 16.R.d2 را انجام داد. 16.Q.d2 را "واسیلی ایوانچوک" با مهره های سیاه در برابر "اوجنی باریف" هاوانا 2006 بازی کرده بود که در آن به مشکل خاصی برنخورد. ممدیاروف این بازی را به خوبی به خاطر داشت و در کنفرانس پس از بازی به شوخی گفت که این بازی مربوط به زمانیست که هنوز وسلی سو به دنیا نیامده بود! (البته درواقع اینطور نیست) اما درهرحال نوآوری او سود چندانی برایش نداشت و به چیزی بیش از تساوی دست نیافت.

منبع خبر: سایت چس بیس https://en.chessbase.com/post/candidates-2018-berlin-caruana-aronian-score

 

دسته بندی : اخبار خارجي
بازگشت
تگهای مطلب :
بازدید کننده گرامی ، بنظر می رسد شما عضو سایت نیستید
پیشنهاد می کنیم در سایت ثبت نام کنید و یا وارد سایت شوید .

پیام سیستم

برای ارسال نظر، باید در سایت عضو شوید.
پیغام کوتاه  

admin
admin
امروز ، 13:19:55

سلام. این لینک باشگاه مشتریان همراه اوله. تو باشگاه می تونی کلی امتیاز جمع کنی و با امتیازات بسته های اینترنت، مکالمه و پیامک رایگان بگیری. به محض ورودت 20 امتیاز هدیه هم بهت می ده...همراه اول
PHANTOM

first قهرمانی استان مازندران با قهرمانی آرمین خواجوی (2184) با کسب 7/5 امتیاز به پایان رسید.
میلاد سالار (2074) با پوئن شکنی کمتر دوم شد و کیان مشمولی (2191) و محمدرضا فیروزجا (2082) برادر استاد بین المللی علیرضا فیروزجا با 7 امتیاز در مکان های سوم و چهارم قرار گرفتند.
این رویداد با مشارکت بیش از 100 بازیکن و با حضور 5 عنوان دار بین المللی برگزار شد. اینجا
PHANTOM

Tik استاد بین المللی نیما جوان بخت مقتدرانه و با کسب تمامی 9 امتیاز ممکن قهرمان استان اصفهان شد. اینجا
PHANTOM

استاد فیده مهرداد صداقتی بخت نخست قهرمانی با درجه (2249) موفق شد در پایان مسابقات قهرمانی استان البرز در سال 96 با 7/5 امتیاز و پوئن شکنی بهتر برای نخستین بار به عنوان قهرمانی دست یابد. اینجا
PHANTOM

sun محمد امین مولایی (سمت چپ) نوجوان مازندرانی کشورمان با قهرمانی در رده زیر 18 سال غرب آسیا استاد بین المللی شد. پروفایل محمد امین مولایی
PHANTOM

Tik ماهان صابری در پی کسب عنوان قهرمانی زیر 14 سال غرب آسیا رسما استاد فیده ( FM ) شد.
اینجا
همچنین آرتمیس محجوب با کسب عنوان نایب قهرمانی بخش زیر 10 سال دختران این مسابقات به عنوان کاندید استادی بانوان ( WCM )دست یافت. اینجا
PHANTOM

eulogy نیوشا افشار در پی کسب عنوان نایب قهرمانی آماتورهای جهان در بخش دختران زیر 2000 رسما کاندید استادی بانوان (WCM) شد. پروفایل نیوشا افشار
admin

برای خرید محصولات فروشگاه سایت صفحه شطرنج به آدرس زیر بروید :
Link
برای خرید محصولات شطرنج (کتاب، برنامه های شطرنج، ساعت، صفحه و مهره و ...) می توانید به فروشگاه سایت صفحه شطرنج به آدرس shopboard.ir مراجعه نمایید.
مزایای فروشگاه : سفارش و خرید تمام محصولات شطرنجی - عضویت به عنوان بازاریاب و دریافت 3% از مبلغ فروش محصول - دریافت امتیاز و تخفیف فروش بر اساس تعداد سفارش محصول
@chessboardir کانال تلگرام
PHANTOM

scowl گمانه زنی ها به پایان رسید.
الشن مرادی دیگر رسما استاد بزرگ آمریکا است . اینجا
admin

bz در پایان مسابقات جام استاندارد دی ماه فدراسیون شطرنج بردیا گله داری با 7.5 امتیاز قهرمان شد. رحیم تعاونی با همین امتیاز و پوئن شکنی کمتر دوم شد و محمد ایزدی با 7 امتیاز به مقام سوم دست یافت.

تنها عضو سایت می تواند پیام ارسال نماید
آخرین محصولات فروشگاه