logoHeader

 

کد رهگیری برای فرم

فرم تماس با ما و ارسال فایل

فرم ثبت نام در آموزش آنلاین-پولی

سخنان حکیمانه

بازیهای زیبا و مساله روز

اعلانات داخلی

پرداخت آنلاین آسان با جهان پی

حساب جهان پی jp12936a157

برای پرداخت با امکانات بیشتر کلیک کنید

حساب پارس پال 13020778

alt

اعلانات خارجی

خبار مسابقات مهم خارجی

 

 

 

 

2700chess.com for more details and full list

تقویم

<    «  مرداد 1393  »    >
شیدسچپج
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

تبلیغ

امکانات ویژه سایت و پرداخت وجه

مباحث داوری و پرسش و پاسخ

سایتهای گروه صفحه زندگی

آمار


آمار بازدید
بازدید امروز: 976
بازدید دیروز: 5107
بازدید ماهانه:67276
بازدید سالانه:689808
بازدید کل:4404076
بیشترین بازدید:12148
در تاریخ:1393.03.21

 • افراد آنلاین :
  کاربر : (0)
  مهمان : (7)
  ربات ها : (1)
  در کل : 8 نفر درسایت حضور دارند
  آمار مطالب یک ساعت پیش: 0
  امروز: 1
  این ماه: 17
  کل: 1035
  کل نظرات: 653
  آمار کاربران یک ساعت پیش: 0
  امروز: 1
  این ماه: 45
  کل: 1083
  بن شدگان: 11
  جدیدترین عضو: sms

لیست کاربران جدید

نظرسنجی

نویسندهنویسنده: admin2 | تاریختاریخ: 1 دی 1387 | موضوع: مقاله و ترجمه
علی قائم مقامی می نویسد:
همانطور که می دانید هدف هر سازمان گرفتن نتیجه است و این نتیجه در صورتی که سازمان بدنبال منافع مادی باشد ، کسب در آمد و در صورتی که سازمان غیر انتفاعی باشد ، نتایج و منافع عام المنفعه است. فدراسیون های ورزشی نیز اگر در حال حاضر کسب در آمد های آنها را در بعضی رشته ها بدیده اغماض بنگریم ( چرا که کسب این درآمد ها صرفا جهت اهداف فدراسیون مربوطه و تامین بودجه مورد نیاز هزینه می شود ) اکثرا بدنبال بسط و توسعه عمومی رشته ورزشی خود و در پی آن پروش استعدادها و نخبگان برای قهرمانی هستند . این قهرمانی در عرصه های آسیایی - جهانی از اهداف اصلی هر فدراسیون است و در صورتی که فدراسیونی جز این نظر دارد باید در برنامه ریزی آن و یا طی مسیر آن فدراسیون شک کرد .

فدراسیون شطرنج نیز نمی تواند جز این اهداف و نتایج بدنبال چیز دیگری باشد . هزینه های فدراسیون ها غالباً صرف هزینه های ملی و قهرمانی می شود و اگر فدراسیونی بسط و توسعه این رشته ورزشی را یکی از برنامه های خود قرار می دهد ، همانا هدف آن شناسایی ، جذب و پرورش استعداد های نخبه برای قهرمانی در رده های ملی است . برای نیل به این مقصود هر فدراسیون نیاز به برنامه ریزی و مدیریت دارد . فدراسیون های ورزشی کشور های غیر پیشرفته معمولاً بدنبال الگو های خاص و امتحان پس داده هستند . مثلاً بعضی فدراسیون های فوتبال در جهان مثل عربستان سعودی ، سیستم برزیلی را برای خود در نظر گرفته است . این که چرا این سیستم را برای خود انتخاب می کند بدلایل خاص خود صورت می گیرد که احتمالاً با توجه اوضاع فرهنگی ، اقتصادی ، اجتماعی و نژادی کشور خود معمولا نزدیک ترین و موفق ترین سیستم یک کشور را برای خود بر می گزینند . حال باز می گردیم به فدراسیون شطرنج ایران و برنامه ریزی و تعیین سیستم . معمولاٴ این سیستم را در شطرنج مکتب می خوانند و مکتب هایی روسی ، چینی و هندی و ... از مکاتب موفق شطرنج حال حاضر جهان هستند .
در این جا اشاره ای می کنم به این که فرهنگ و عادات هر یک از این کشور ها خاص خود هستند و الگو برداری از این کشور ها ذاتا بد نیست . به هر حال هر یک از این فدراسیون ها با یک برنامه ریزی بلند مدت به این موفقیت رسیده اند و این موفقیت یک شبه حاصل نشده است ولی آیا کپی برداری از این کشور ها و مکتب آموزشی آنها صحیح است و موجب موفقیت ما می شود .
به هر حال ،هر برنامه ریزی و تعیین سیستمی که در فدراسیون صورت گیرد ، حداقل 10 سال زمان نیاز دارد تا نتایج بلند مدت آن پدیدار شود . ولی نتایج کوتاه مدت این برنامه ریزی که احتمال بسیار نتایج بلند مدت کار فدراسیون را نیز عیان خواهد ساخت بین 2 تا 4 سال نمایان می شود . مثلاٴ اگر ما 100 کودک نخبه 6 ساله را در کشور یافته و آموزش های صحیح به آنها بدهیم ( تاکید می کنم آموزش صحیح ) در عرض 2 سال در رده 8 سال و در عرض 4 سال در رده 10 سال نتایج کارآنها را بوضوح خواهیم دید ( از این نیز بگذریم که در حین استعداد یابی در کشور شما می توانید از هر یک میلیون نفر استعداد های خارق العاده ای هم بیابید . نگاه کنید به استعداد های شگرف دور و نزدیک نظیر امیر باقری ، احسان قائم مقامی و سید جواد علوی مقدم که به جرات می گویم اگر این سه عزیز بصورت آکادمیک و اصولی آموزش صحیح می دیدند جزء 20 بازیکن برتر دنیا قرار می گرفتند ) .
اما این مطلب به آن معنا نیست که اگر این کودکان آموزش دیده در مسابقات جهانی مثلاً هشتم و دهم شدند ، فدراسیون ناموفق بوده است . بدون شک در جهان امروز هیچ فدراسیونی نیست که در حال تماشا کردن رقیبان باشد . همه در حال سعی و تلاش هستند و رقابت در این عرصه بسیار سخت تر از سال های دور است . اکنون در رده های سنی بخصوص زیر 12 سال حتی روس ها هم چندان دارای مقام و مرتبت نیستند ولی همین روس ها در سنین بالاتر مثل 16 و 18 نمایش های دلپذیر تری دارند که باید به این نتیجه رسید که طی مسیر در بلند مدت امکان پذیر است و باید صبوری پیشه کرد . گرچه به نوبه خود اعتقاد دارم اگر کار یک فدراسیون بصورت اصولی و صحیح ،بدور از حاشیه و باند بازی و تعیین ضوابط بجای روابط صورت گیرد ، شما ثمره کارآن را هم د رکوتاه مدت و هم در بلند مدت خواهید دید .
حال باز گردیم به موضوع اصلی این مقاله که همان تعیین مسیر و انتخاب سیستم برای آموزش و مدیریت فدراسیون شطرنج است . در مثالی که زدم فدراسیون فوتبال عربستان را انتخاب کردم که مثالی عینی و ملموس است . اما آیا فدراسیون هر کشوری می تواند هر نوع سیستمی را بدلخواه برای خود انتخاب کند . باز هم همین مثال را در مورد فدراسیون فوتبال خودمان بکار می گیرم . یکی از عوامل عدم موفقیت فدراسیون فوتبال ( جدای بحث عدم حوصله مردم و مسئولین و کوتاه مدت بودن مدیریت های فدراسیون فوتبال ) انتخاب های غلط در سیستم آموزش ( تعیین مربیان با سبک های مختلف ) است . در سالهایی نچندان دور حدود 8 سال قبل مربی تیم نوجوانان ایتالیایی ، مربی تیم امید آلمانی و مربی تیم بزرگسالان کروات بودند . شما این آشفته بازار را چه چیزی تلقی می کنید . آیا بازیکنی که در رده های پایین با یک سبک آموزشی مشغول یاد گیری اصول اولیه فوتبال است چگونه می خواهد در رده های بالاتر مسائلی را که در ذهن او حک شده بیرون کرده و آموزش ها و یافته های جدید را در ذهن خود بنشاند .
جدا از آشفتگی های انتخاب مربیان از سبک های مختلف مسئولین فدراسیون ما یک نکته اساسی را نیز در ذهن خود نتوانستند تجزیه و تحلیل کنند . این که ایران فرهنگ ، جامعه و اقتصاد خاص خود را دارد . شما د رجایی می توانید مدیریت صحیح را اعمال کنید که سیستم ها در آن جا تعریف شده باشد و هر چیز در جای خود قرار داده شده باشد . در کشور ما که هنوز در ابتدای راه خصوصی شدن قرار داریم و هنوز این مرزهای دولتی و خصوصی بخوبی از هم تفکیک نشده ، در کشوری که فرهنگ منحصر بفرد ، رواط اجتماعی خاص حاکم است و متاسفانه ورزش در آن هرگز نتوانسته است با سیستمی صحیح راه خود را پیدا کند . چگونه می خواهیم مکتب روسی ، هندی و یا چینی را جایگزین و از آنها در نیل به اهدافمان یاری جوییم . بعنوان مثال کشور های هند و چین دارای مردمی سخت کوش هستند و بخصوص در کشور اول همه افراد موفق با تحمل رنج و مرارت های بسیار به هدف های بزرگ می رسند . حال چگونه می خواهیم همان نحوه آموزش را در کشور خود پیاده کنیم . نگاهی گذرا به کودکان حال حاضر خود و آنها که بکنیم به نکته های بسیاری پی می بریم . شطرنج بازان نونهال و موفق ایرانی که اکنون در شطرنج کشورمان در عرصه رقابت هستند اکثراً در رفاه کامل و نوعی تربیت خاص قرار دارند که اصلاٴ با بچه های 10 سال یا 20 سال قبل قابل مقاسه نیستند . آیا به این کودکان می توان به همان روش که به کودکان هندی آموزش می دهند آموزش داد . اگر همین نگرش را در مورد سیستم های چین و روسیه بصورت فراگیر تر و در عوامل مختلف بررسی کنیم به نتایجی خواهیم رسید که اصولاٴ برای انتخاب این نوع سیستم ها در ایران باید با وسواس نگاه کرد .
کشور ایران در حال حاضر دارای فرهنگ ، جامعه شناسی ، و اقتصاد ... خاص خود است و باید با یک بررسی صحیح ببینیم چه نوع سیستمی در کشور مناسب خواهد بود .
یکی از معضلات عمده فدراسیون ما این است که افراد بدرستی یر سر کار ها نیستند و تقسیم وظایف صحیح صورت نگرفته است . داوران به کار مربیگری مشغولند ، مربیان گاهی بداوری می پردازند . بعضی مسئولین فدراسیون خود هم مربی اند و هم در بیرون مشغول و دغدغه های دیگری نیز در سر دارند . البته شاید هم بدلیل کمبود نیروی نخبه در فدراسیون چاره ای هم جز این نیست .
ولی حداقل کاری که فدراسیون می تواند انجام دهد این است که در عرصه های مدیریتی افرادی را بکار گمارد که با فراغ بال تنها به فکر موفقیت فدراسیون باشند . از افراد چند شغله بخصوص در بخش های مدیریتی و اجرایی پرهیز کند .
روٴسای هیات ها اکثراً دغدغه هایی جز شطرنج دارند و بعضی از آنها این شغل را تنها برای پرستیژ شخصیتی همراه نام خود یدک می کشند .
در حالی که خانواده های شطرنج بازان و بخصوص قشر نونهال و نوجوان کشورمان هزینه های سنگینی را متحمل می شوند آیا نمی شود این هزینه ها را سازماندهی کرد و در جهت مثبت و بهینه ساماندهی نمود تا هم هزینه های این عزیزان به هدر نرود و هم فدراسیون نتایج بمراتب بهتری را در جهت کسب نتایج و منافع بدست آورد . آیا نظارتی بر مدارس شطرنج کشور وجود دارد . این که مثال و نحوه آموزش را در مورد فدراسیون فوتبال زدم در شطرنج نیز کمابیش صادق است . چگونه در یک مدرسه شطرنج به نوآموزان سیستم های باز را در شروع بازی توصیه می کنند و در مدرسه دیگر سیستم های بسته . چگونه در یک مدرسه به نونهالان حرکت پیاده را بعنوان حرکت نخست آموزش می دهند و د رمدرسه ای دیگر حرکت رخ . یا در یک مدرسه شروع بازی تدریس می شود و در مدرسه دیگر آموزش آن را به نوآموزان صحیح نمی دانند . از این دست مثال ها و تناقضات بسیار است و قصد آن ندارم که خدای ناکرده کارکرد این مدارس را زیر سوال ببرم بلکه فقط می گویم چرا باید سیستم های آموزشی در این مدارس یکسان و مدون نباشد . توجه داشته باشید که پرورش یافتگان این مدارس بعدا نمایندگان کشورمان در عرصه های ملی خواهند بود و مربیان در رده ملی باید وقت بسیاری را در اصلاح تفکرات دهنی این کودکان و نوجونان نمایند .
آیا فدراسیون بانک اطلاعاتی د رخصوص شطرنج بازان فعال کشور بصورت جامع تهیه نموده است ( البته منظورم بانکی فراتر از سیستم جامع می باشد ) . آیا تاکنون در مورد روانشناسی در شطرنج پژوهش و یا کار عملی صورت گرفته است . و آیا در مورد نونهالان و نوجوانان شرکت کننده در مسابقات بین المللی به این مقوله توجه می شود ؟ آیا برای یافتن استعداد های شگرف در شطرنج تا کنون ضریب هوشی این عزیزان تعیین گردیده است ؟


تا کنون چند پژوهش در فدراسیون شطرنج از بدو تاسیس تا کنون صورت گرفته است و غیر از بررسی استاد ابراهیم زاده (طراحي و تدوين شاخص هاي ارزيابي مربيان شطرنج ايران ) تاکنون تحقیق دیگری در مورد شطرنج صورت پذیرفته است ؟


سخن و مطلب در این مقوله بسیار است و امید است مسئولین محترم فدراسیون شطرنج کشور عزیزمان با سعه صدر و هم اندیشی و تشکیل اتاق فکر هر روز بیش از روزقبل گامی به جلو برداشته و در این راه شتاب را نیز تا حد توان پیشه کنند تا از کشور های روز دنیا در این خصوص عقب نمانیم.


من بجرات می گویم ، امروزه این موج نویی که در علاقمندی نونهالان و نوجوانان و خانواده های آنان در راه یاد گیری این رشته علمی برداشته می شود اگر بدرستی طی طریق کند شاهد موفقیت های بسیاری برای فدراسیون شطرنج در آینده خواهد بود مشروط به آن که در این راه گام در مسیر درست بگذارد. امروزه شطرنج همانند رشته هایی چون تکواندو ، کشتی و فوتبال از پر طرفدارترین رشته های ورزشی در بین کودکان و نوجوانان است و حیف است که از این پتانسیل موجود استفاده بهینه نگردد.


به امید سرافرازی دلیر مردان ایرانی در همه عرصه ها

وبلاگ آموزش شطرنج

تگ های مطلب:

بازدید کننده عزیز, شما هنوز به عضویت سایت در نیامده اید.
پیشنهاد می کنم در سایت ثبت نام کنید و یا وارد سایت شوید.

اطلاعات

برای ارسال نظر، باید در سایت عضو شوید.

پیام و اخبار کوتاه

 
admin
admin
امروز ، 11:33:22

lamp میران خادمی با 6.5 امتیاز قهرمان مسابقه سریع روز پنجشنبه 9 مرداد شد. Link
admin
admin
امروز ، 11:10:16

laughing نفرات منتخب از فهرست درجه بین المللی که جواز حضور مستقیم در مرحله نهایی قهرمانی کشور 1393 را دارند اعلام شد. Link
Hamadan Chess
Hamadan Chess
ديروز ، 16:02:10

jadid خدانگهدار جام ملت های آسیا ( مجموعه گفتگوهای صمیمانه و اختصاصی پایگاه همدان شطرنج با شهردار كلان شهر تبریز ، مديركل اداره ورزش و جوانان آذربايجان شرقی ، معاون فرهنگی و آموزشی و پژوهشی وزارت ورزش و جوانان ، رئيس فدراسيون شطرنج کشور و نایب رئیس فدراسیون جهانی ) www.hamadanchess.ir
admin
admin
ديروز ، 00:39:11

m31, سلام، دوست عزیز حرفتان در مورد مربیان را بهتر بود عنوان نمی کردید. نمی دانم واقعا چنین چیزی هست یا نه کاری نداریم . سعی کنید دید مثبتی نسبت به همه داشته باشید. در مورد بحث گرفتن ریتینگ در قسمت سوالات داوری هم عنوان شده بود. که البته طبق قوانین قدیمی بود.سایت یک صفحه شخصی است . شما باید مشارکت داشته باشید و از آنها بخواهید . در مورد تغییرات قوانین جدید که در سایت قرار گرفته است. حتی در همین پیغام کوتاه چند خبر پایین تر این تغییرات و چگونگی گرفتن ریتینگ درج شده . شما در یک مسابقه ریتد شرکت می کنید و اگر از ریتینگ دار نیم امتیاز بگیرید منتظر گرفتن ریتینگ هستید تا 5 بازی شما تمام شود. کلا 5 بازی(طبق قوانین جدید) باید با ریتینگ دار انجام دهید چه در یک مسابقه یا در چند مسابقه باشد. که حداقل نیم امتیاز لازم است تا ریتینگ شما حساب شود و البته بعد از محاسبه نباید زیر 1000 باشد وگرنه در نظر گرفته نمی شود.
m31

باسلام لطفا یک خبر جامع برای تغییرات قوانین گرفتن ریتینگ بزارید ممنونم در ضمن متاسفانه در کشور ما شطرنجباز متحجر هم هست یکسری معلمانی که مثلا چون خودشان فرانسه باز هستند آنطور که باید این واریانت را به سطوح پیشرفته یاد نمی دهند یک سری هم رسانه هایی که هیچوقت از ترس افزایش ریتینگ داران کامل و جامع تو ضیح ندادند که یک نفر دقیقا به زبان ساده چطور ریتینگ می گیرد...از زحماتتان ممنون
admin

first امید نوروزی با 8 امتیاز قهرمان مسابقات جام قدس فدراسیون شطرنج شد. Link
گزارش میترا اصغرزاده Link
admin2

مسابقات قهرمانی کشور آقایان 5 روز دیگر آغاز می شود ولی هیچ گونه لینکی برای ثبت نام آنلاین از سوی میزبان مسابقات اعلام نشده است؟؟! تنها موردی که می توان در سایت میزبان مشاهده کرد اطلاعیه ثبت نام بوده که در سایتهای دیگر نیز موجود است؟!؟
admin

Iran احسان قائم مقامی قهرمان مسابقات شطرنج برق آسای اپن مونترال 2014 کانادا شد. در بخش کلاسیک این مسابقات قائم مقامی با کسب 6.5 امتیاز مقام اول تا سوم مشترک را کسب کرد که در بازیهای تکمیلی سرگئی تیویاکف مقام اول، روبین ون کمپن مقام دوم و احسان قائم مقامی مقام سوم این مسابقات را از آن خود کردند. Link
admin

winked در پایان دور ششم مسابقات جام قدس فدراسیون شطرنج امید نوروزی با 6 امتیاز به تنهایی در صدر قرار دارد. Link
admin

yep در قوانین جدید از اول جولای 2014 برای ضرائب ریتینگ بازیکنان (K) تغییراتی ایجاد شده برای بازیکنان جدید که تازه ریتینگ گرفته اند تا 30 بازی ضریب 40 شده و سایر بازیکنان ضریب 20 شده تا زیر 2400 و زیر 18 سال که زیر 2300 باشند ضریب 40 شده :
K = 40 for a player new to the rating list until he has completed events with at least 30 games
K = 20 as long as a player's rating remains under 2400.
K = 10 once a player's published rating has reached 2400 and remains at that level subsequently, even if the rating drops below 2400.
K = 40 for all players until their 18th birthday, as long as their rating remains under 2300.
Link جدول قهرمانی تهران - ضریب 40 برای آرمان پورقنبرزاد
در مورد گرفتن ریتینگ بازیکنان بی ریتینگ هم دیگر 9 بازی نیاز نیست و به 5 بازی مقابل ریتینگ دار کاهش یافت که بعد از گرفتن نیم امتیاز مقابل ریتینگ دار در یک جدول باید 4 بازی دیگر با ریتینگ دار انجام دهد که می تواند در تورنمنت های مختلف به این تعداد برسد اما تا 26 ماه فرصت دارد وگرنه نتایجش حذف می شوند.
champion of iran

مسابقات جشنواره کشوری درخراسان رضوی 12 مرداد 93 Link
(متاسفانه خبری از ثبت نام در سایت برگزارکننده نیست!؟- افتخاری)
admin

lamp مسابقات آزاد مونترال کانادا با حضور الشن مرادی و احسان قائم مقامی Link
admin

read جستجوگر پارسیک و اخبار خبرگزاریها درباره شطرنج Link
admin

Pawn آغاز سیزدهمین دوره لیگ برتر باشگاههای کشور (آقایان) جام اندیشمندان 1393 Link
admin

sun دعاهای روزانه ماه مبارک رمضان Link

بالا توقف پايين
تنها عضو سایت می تواند پیام ارسال نماید